news1

"Nakupujte u odborníků"

15. ledna 2014, Ing. Zdeněk Janda

Na našem serveru opakovaně poukazujeme na velké množství podezřelých nabídek na zvyšování výkonů motorů, ať už přídavnými jednotkami (tzv. Power boxy, Racing boxy apod.), případně nevhodně optimalizovaným software (na trhu jsou jich snad stovky). Potenciální zákazníci neznalí problematiky se často zaměřují jen na cenu a riskují tak nejen vynaložené prostředky, ale i zničení turbodmychadla, či jiných částí motoru.

Při naší diagnostické praxi se bohužel poměrně často setkáváme s obdobnými případy, kdy by se měl "opravář " vrátit k vyměňování brzdových destiček a do managmentu motoru by se bez patřičných znalostí neměl vůbec pouštět.

První příklad je motor Fabie 1,2 l 40kW HTP. Při startování motoru došlo k přeskočení rozvodového řetězu na rozvodovém kole o dva zuby. Motor následkem toho začal mít velmi trhavý volnoběžný chod, ale ve vyšších otáčkách se problém v podstatě ztrácel. Majitel vozu navštívíl "odborného opraváře", který mu postupně vyměnil (bohužel zbytečně) škrtící klapku, svíčky, zapalovací lištu, a dále při výměně vstřikovacích ventilů zapříčinil jejich neodbornou montáží další závadu (viz foto). Následkem toho začal motor nasávat falešný vzduch a jeho chod se ještě zhoršil. Opravy pokračovaly výměnou první lambda sondy, než konečně své pokusy vzdal...

clanek17 diag_01
Obr.: poškozené sedla vstřikovacích ventilů


Ve druhém případě byla "opravářem" u Felicie 1,3 MPI správně diagnostikována závada - vadná lambda sonda. Pan technik však neměl na skladě sondu se správnou svorkovnicí. Jak problém "odborně" vyřešil je opět patrné z přiložených fotografií. Samozřejmě takto upravená sonda nemohla správně fungovat.

clanek17 diag_02
Obr.: profesionálně připojená lambda sonda na původní svorkovnici

Co dodat? Snad jen to, že oba zákazníci navštívili nakonec na doporučení "opravářů" naši firmu s tím, že mají asi špatnou řídící jednotku. Možná Vám to může připadat úsměvné, ale zřejmě jen do té doby, než si představíte, že se tady můžeme bavit i o vašem automobilu. Dovolte mi tedy na konec parafrázi a "Nakupujte u odborníků" .

Kontakt

CIMBU Autosport
Sukorady u Ml. Boleslavi 103
294 06 Březno

tel. 326 397 184
gsm: 601 280 786
e-mail: info@cimbu.cz

Média

GPS

N50° 25,527' E15° 01,485’

skrýt mapu